Artemis Anlaşmaları: Neden Birçok Ülke Ay Keşif Anlaşmasını İmzalamayı Reddediyor?

Ay'ın mürettebatlı keşfi için Artemis Programını çevreleyen bir dizi kılavuz olan Artemis Anlaşmalarını sekiz ülke imzaladı. Pekii ya diğerleri?4 dk


Ay’ın mürettebatlı keşfi için Artemis Programını çevreleyen bir dizi kılavuz olan Artemis Anlaşmalarını sekiz ülke imzaladı. Birleşik Krallık, İtalya, Avustralya, Kanada, Japonya, Lüksemburg, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD, 2024 yılına kadar insanları aya geri döndürmeyi ve 2030 yılına kadar da mürettebatlı bir ay üssü kurmayı hedefleyen projeye odaklandı.

Bu ilerleme gibi görünebilir. Milletler birkaç yıldır Ay’daki bir insan yerleşiminin nasıl yönetileceği ve herhangi bir kaynağın yönetimi ile nasıl başa çıkılacağı konusunda mücadele etti. Ancak bazı önemli ülkelerin anlaşmalarla ilgili ciddi endişeleri var ve şimdiye kadar bunları imzalamayı reddettiler.

Alanı yönetmeye yönelik önceki girişimler, titizlikle müzakere edilen uluslararası anlaşmalar yoluyla olmuştur. Dış Uzay Antlaşması 1967 , insan uzay keşfinin temel ilkelerini ortaya koydu – barışçıl olmalı ve sadece bir ülkeye değil, tüm insanlığa fayda sağlamalıdır. Ancak anlaşmanın ayrıntı açısından çok azı var. 1979 Ay Anlaşması dış uzay kaynaklarının ticari kullanımını önlemek için çalıştı.

Artık ABD Artemis Programı’nı takip ettiğine göre, Ay’ı keşfetme ve kaynaklarını kullanma konusunda devletlerin nasıl davranacağı sorusu gündeme geldi. Anlaşmaların imzalanması, uzay hukukunun temel ilkelerini kodlamaya ve bunları programa uygulamaya yönelik önemli bir siyasi girişimi temsil ediyor.

Anlaşmalar ikili anlaşmalardır ve uluslararası hukukun bağlayıcı belgeleri değildir. Ancak, bölgede uygulama oluşturarak, Mars’taki ve ötesindeki insan yerleşimleri için daha sonraki herhangi bir yönetim çerçevesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirler.

Doğal müttefikler

ABD ile anlaşmaları kabul eden yedi ortağın tümü, Artemis Programının doğal işbirlikçileridir ve belirtilen ilkelere kolayca uyacaktır. Japonya, Ay keşiflerine katılmaya istekli . Lüksemburg, uzay madenciliğine izin veren özel mevzuata sahiptir ve ayrıca ABD ile ek bir işbirliği anlaşması imzalamıştır.

BAE ve Avustralya, daha geniş uzay endüstrisi ile aktif olarak işbirliğine dayalı bağlantılar kurmaya çalışıyor, bu nedenle bu, kapasite oluşturmaları için mükemmel bir fırsat sunuyor. İtalya, Birleşik Krallık ve Kanada’nın hepsinin uzay üretim endüstrilerini geliştirme istekleri var ve bunu ekonomilerini büyütme şansı olarak görecek.

Anlaşmaların içeriği nispeten tartışmasız. Genelde, mevcut Dış Uzay Antlaşması çerçevesine atıfta bulunulmaktadır, bu nedenle bunlar mevcut uzay hukuku normlarına yakından bağlıdır. Bu nedenle, anlaşmalar, ülkelere bunun hegemonik bir güçten nasıl davranılacağına dair bir talimat olmadığına dair güvence vermek için kasıtlı olarak tasarlanmış görünmektedir.

Uzay kaynaklarının madenciliğinin uluslararası hukuka uygun olduğuna dair açık bir ifade var. Bu , uzay kaynaklarını kullanma ve değiştirme hakkını Amerikan iç hukukuna koyan 2015 Uzay Yasasının tartışmalı geçişinden kaynaklanıyor. Ancak anlaşmaların 10 (4). Bölümü, BM Dış Uzayın Barışçıl Kullanımları Komitesi’nde yasal çerçevenin nasıl geliştirilmesi gerektiğine dair devam eden tartışmaları da taahhüt ediyor .

Anlaşmaların geri kalanı, uzay operasyonlarında güvenlik, şeffaflık ve birlikte çalışabilirlik (uzay sistemlerinin birbirleriyle birlikte çalışabilme yeteneğine işaret ediyor) odaklanıyor.

Tartışmalı konular

Eğer madde güven vericiyse, ABD’nin uluslararası uzay hukukunun “normal” kanalları dışında (BM Dış Uzayın Barışçıl Kullanımları Komitesi gibi) anlaşmaları teşvik etmesi bazı eyaletler için bir şaşkınlık sebebi olacaktır. Potansiyel işbirlikçilerden bunun yerine davranış konusunda ikili anlaşmalar imzalamalarını isteyerek, bazı ülkeler ABD’yi kendi yarı yasal kurallarını empoze etmeye çalışıyor olarak görecekler. Bu, ABD’nin kendi egemen liderlik konumunu güçlendirmek için ortaklık anlaşmalarından ve kazançlı finansal sözleşmelerden yararlandığını görebilir.

Rusya, Artemis Programının şimdiki haliyle onu imzalamak için fazla “ABD merkezli” olduğunu belirtmiştir . Çin’in yokluğu ABD’nin ülkeyle işbirliği yasağıyla açıklanıyor . Bunun ABD ve müttefikleri tarafından bir güç ele geçirmesi olduğuna dair endişeler, kurucu ortak devletler arasında herhangi bir Afrika veya Güney Amerika ülkesinin bulunmamasından kaynaklanıyor.

Şaşırtıcı bir şekilde Almanya, Fransa ve Hindistan da yok. Bunlar, Artemis Projesi’ne dahil olmaktan kesinlikle fayda sağlayacak iyi gelişmiş uzay programlarına sahip ülkelerdir. Onların muhalefeti, Ay Anlaşması tercihine ve Ay keşiflerini yöneten uygun şekilde müzakere edilmiş bir anlaşma görme arzusuna bağlı olabilir.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da bir organizasyon olarak anlaşmalara imza atmadı, ancak bazı ESA üye ülkeleri imzaladı. Bu şaşırtıcı değil. Proje için ABD’nin iddialı son tarihi, ESA’nın bir bütün olarak imzalaması için gereken 17 üye ülkenin uzun istişareleriyle çelişecek.

Sonuç olarak, Artemis Anlaşmaları uzay araştırmaları alanında devrim niteliğindedir. Bir programa dahil olmanın bir koşulu olarak davranış normlarını dikte eden ikili anlaşmaları kullanmak, uzay yönetişiminde önemli bir değişikliktir. Rusya ve Çin’in onlara karşı çıkmasıyla, anlaşmalar kesinlikle diplomatik direnişle karşılaşacak ve bunların varlığı, geleneksel BM forumlarında düşmanlığı tetikleyebilir.

Yaklaşan ABD seçimleri ve COVID-19 salgınının program üzerindeki etkisi hakkında da sorular var. Başkan Trump’ın 2024 yılına kadar Ay’da astronotları görmeye istekli olduğunu zaten biliyoruz . Demokrat rakibi Joe Biden’ın yaklaşımı çok daha az net. 2024 son tarihine daha az bağlı olabilir ve bunun yerine, BM’ye katılım yoluyla davranış konusunda daha geniş bir diplomatik fikir birliği hedefleyebilir.

Daha geniş bir uluslararası kabul arzu edilebilir olsa da, ABD, Artemis Programının sağladığı fırsatların cazibesinin, diğer ortakları da yakında gemiye getireceğine inanıyor. Uzay-aktif devletler şimdi kesin bir seçimle karşı karşıya: Ay’ın kaynaklarını ilk kullanan olmayı kaçırın veya iş yapmanın bedelini kabul edip Artemis Anlaşmalarına kaydolun.

Christopher Newman

Uzay Hukuku ve Politikası Profesörü, Northumbria Üniversitesi, Newcastle

Kaynak: https://theconversation.com/uk

,


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend