Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyat Anabilim Dalı’na Önemli Ödül

Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Can Erkin haberi Twitter'da duyurdu.


Japonya Dışişleri Bakanlığı 2020 yılı ödülü Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyat Anabilim Dalı’na verildi. Türkiye2de ilk kez bir bölüme böyle bir ödül veriliyor. Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyat Anabilim Dalı’nın başkanlığını dört yıldır Hüseyin Can Erkin yapıyor.

Geçen sene bireysel olarak ödülü ünlü çevirmen Hüseyin Can Erkin almıştı. Hüseyin Can Erkin haberi ve mutluluğunu Twitter’da böyle duyurdu:

Prof. Dr. Hüseyin Can Erkin kimdir?

Prof. Dr. Hüseyin Can ERKİN, Kawabata Yasunari, Oe Kenzaburo, Dazai Osamu, Tanizaki Juniciho, Abe Kobo, Murakami Ryu ve Murakami Haruki gibi modern ve çağdaş Japon edebiyatını temsil eden yazarların eserlerinden başlayıp, çizgi roman – manga “Death Note”a kadar uzanan çok geniş yelpazede eserleri Türkçe’ye çevirdi ve yayınlanmasını sağladı. Japon edebiyatı ve popüler kültürünün toplum geneline yayılmasına önemli katkıları oldu. Ayrıca Ankara Üniversitesi’nde uzun yıllardır öğretim üyesi olarak Japonca, Japon edebiyatı, Japon tarihi ile ilgili dersler verdi, bu alanlarda çok sayıda makale kaleme aldı, Türkiye’de Japonca eğitiminin gelişmesi ve Japonya’nın daha iyi tanınmasına büyük katkıda bulundu.

Erkin’in son çevirdiği kitaplar şöyle; Yoko Tawada Tokyo’nun Son Çocukları, Murata-Kasiyer, Natsukawa- Kitapları Kurtaran Kedi.

Fotoğraf: 22 Ocak 2020 tarihinde, Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Can ERKİN’e “2019 Yılı Japonya Dışişleri Bakanı Ödülü” takdim edilmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend