2020 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Sahibi Louise Glück


Dünyanın en köklü ödüllerinden olan Nobel Edebiyat Ödülü bugün sahibini buldu… Ödül ABD’li şair Louise Glück‘e verildi. 2018 yılında Leh yazar Olga Tokarczuk’un kazandığı ödüle 2019 yılında Avusturyalı Peter Handke’nin layık görülmesi başta Türkiye olmak üzere birçok ülkenin tepkisini çekmişti.

Bu hafta Nobel Ödülleri sahiplerini buluyor… Bu haftanın başından beri tıp, fizik ve kimya alanlarında ödüller sahiplerine verilirken bugün de edebiyat kategorisinde ödülün kazananı açıklandı.

Ödül ABD’li şair Louise Glück’e verildi. İsveç Akademisi yapılan açıklamada, “2020 Nobel Edebiyat Ödülü’ne ciddi sade güzelliği kullandığı belirgin şairane sesi ile tekilin varlığını evrensel kılan ABD’li şair Louise Glück layık görülmüştür” denildi.

Louise Glück

New York doğumlu 77 yaşındaki Glück kariyeri boyunca aralarında Pulitzer ve Bollingen ödülünün de olduğu birçok ödül kazandı. Glück’ün en önemli yapıtları arasında The Wild Iris ve The Triumph of Achilles yer alıyor.

Louise Glück’ün Türkiye’de yayımlanan ilk ve tek kitabı Seçme Şiirler, 1994 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmıştı.

Glück, 2016 yılında “Ulusal Beşeri Bilimler Ödülü”nün sahibi olmuştu. 22 Eylül 2016’da dönemin ABD Başkanı Barack Obama’dan ödülünü almıştı. 

EN TARTIŞMALI KATEGORİ OLDU

Dünyanın en köklü ödüllerinden olan Nobel’de edebiyat kategorisi son yılların en tartışmalı ödül kategorisi halini aldı.

2018 yılında edebiyat ödülleri öncesinde bir seks ve taciz skandalının yaşandığı İsveç Akademisi’nde tören ertelenmiş ve Leh yazar Olga Tokarczuk ödülünü 2019 yılında almıştı. 2019 yılının kazananı ise Avusturyalı yazar Peter Handke uluslararası kamuoyunda büyük bir tartışma yaratmıştı.

Balkan Savaşları sırasında Sırpları desteklediğini her fırsatta dile getiren ve Sırbistan’ın işlediği savaş suçları yüzünden özür dilemeyen Handke’ye ödül verilmesi büyük tepki çekmişti. Başta Türkiye, Arnavutluk ve Bosna Hersek olmak üzere birçok ülkede Nobel Ödül Töreni’ne katılmama kararı almıştı.

2020 Nobel Ödülleri bu yıl pazartesi gününden beri sahiplerini bulmaya başladı… Nobel Komitesi, tıp, fizik ve kimya alanlarında ödülleri sahiplerine verdi.

FAVORİLER KAZANAMADI

İngiliz bahis şirketleri Kanadalı şair Anne Carson’ı ödülün favorisi olarak gösterirken Rus yazar Lyudmila Ulitskaya, Kanadalı yazar Margaret Atwood ve Guadeloupe doğumlu Maryse Conde’nin de kazanma şansının yüksek olduğunu açıklamıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend