100.000 Dolarlık Hugo Boss Ödülünü Kazanan İlk Fotoğrafçı

Deana Lawson , dünyanın en iyi sanat ödülleri arasında yer alan ve her yıl bir sanatçıya verilen Hugo Boss Ödülü'nü kazandı.


Deana Lawson , dünyanın en iyi sanat ödülleri arasında yer alan ve her yıl bir sanatçıya verilen Hugo Boss Ödülü’nü kazandı . New York merkezli fotoğrafçı şimdi 100.000 $ ‘ı eve götürecek ve ödülün bir parçası olarak, 2021 baharında New York’taki Guggenheim Müzesi’nde bir sergi açacak. Şu anda ödülü kazanan ilk fotoğrafçı oldu. tarihsel olarak ödül anıtsal heykeller ve video enstalasyonları yapan sanatçılara gitti.

Lawson’ın fotoğrafının merkezinde Siyah erkekler ve kadınlar ve onları oldukça doğal görünen ama aslında önceden dikkatlice sahnelenen pozlar ve ortamlar var. Lawson bir keresinde “Fotoğraf, tarih yapma gücüne sahiptir ve şimdiki an birbiriyle konuşur” demişti.

Zadie Smith Lawson’ın fotoğrafçılığı hakkında bir keresinde şöyle yazmıştı : “Siyah insanlar kurbanlar, sosyal sorunlar ya da ekzotikler olarak değil, daha çok Lawson’ın” ne kadar mucizevi olduğumuzu bilmeyen “yaratıcı, tanrısal varlıklar” dediği gibi. ”

Ödülün jürisi yaptığı açıklamada, Lawson’ın “ilgi çekici yeni bir görme ve hayal etme modu” yaratma biçiminden ötürü çalışmalarına övgüde bulundu.

Lawson yaptığı açıklamada, “Fotoğraflarımda işbirliği yaptığım tüm bireylere ve ailelere yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi. “Bu yolculuktaki cömertliğiniz ve güveniniz çok takdir edildi. Birlikte çalıştığım kurumlar, galeriler, küratörler, koleksiyonerler, yazarlar ve diğer sanatçılarıa da teşekkür ederim. ”

Bu kurumlar listesi, şu anda 2021’de Boston’da açılacak olan Lawson’a adanmış ilk müze araştırması üzerinde çalışan New York Çağdaş Sanat Enstitüsü ve MoMA PS1’i ve yakında çıkacak Bienal de São Paulo’yu içeriyor. Brezilya, Salvador’daki Afrika diasporasına odaklanan yeni bir fotoğraf serisi oluşturması için görevlendirdi. (Bu yeni serinin resimleri, bu yılın başlarında İsviçre’deki Kunsthalle Basel’de sergileniyordu.) Çalışmaları ayrıca Whitney Bienali’nin 2017 baskısında ve yeni fotoğrafçılar için tekrarlanan bir vitrin olan “New Photography” 2011 baskısında da yer aldı. Modern Sanat Müzesi’nin yanı sıra Yeraltı Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü ve Carnegie Sanat Müzesi’ndeki kişisel sergiler.

Lawson da son aylarda manşetlere çıktı. Haziran ayında Los Angeles’taki David Kordansky Gallery’nin kadrosuna katıldı (şu anda New York’ta Sikkema Jenkins & Co. tarafından temsil ediliyor, 2021’de bir şov yapacak) ve yaz boyunca Angela Davis’i fotoğrafladı . Vanity Fair’in Eylül sayısının dijital kapağında yer aldı..

Bu yılki Hugo Boss Ödülü için ayrıca Nairy Baghramian, Kevin Beasley, Elias Sime, Cecilia Vicuña ve Adrián Villar Rojas da değerlendirildi. Lawson, Chicago Çağdaş Sanat Müzesi’nin kıdemli küratörü Naomi Beckwith tarafından birinci seçildi;

Hugo Boss Ödülü 1996’da açıldı ve Matthew Barney (1996), Pierre Huyghe (2002), Simone Leigh (2018), Dahn Vo (2012) ve Anicka Yi (2016) dahil olmak üzere çeşitli büyük yeteneklere gitti.

Lawson yaptığı açıklamada, “Hepimizin bildiği gibi, 2020 pek çok cephede zorlu bir yıl oldu” dedi. “Fotoğrafçıların muazzam bir güce sahip olduğunu ve evrim ve kurtuluş için yeni eşikleri yeniden tasarladığını anlayarak, görüntü oluşturma çalışmalarına devam etmek için en çok çağrıyı bu anda hissediyorum.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend